VN color_2.jpgbauer-2.jpg

 

Václav Novák

Současné problémy v business

Úspěch v business ani v krizi není raketová věda

  • Praktický pohled úspěšného manažera a investora
  • Marže musí růst, podíl personálních nákladů klesat
  • Z čeho se skládá úspěch

 

Miroslav Bauer

Rychlá pomoc k překonání současné krize

  • Realizace – předpokládaná horká fáze trvá 90 dnů (instalace nebo optimalizace systému ukazatelů, jejich sledování a vyhodnocování) 
  • Výsledkem je změna myšlení a kultury, pozitivní motivace 
  • Nemůžeme doufat, že vyřešíme naše nejsložitější problémy tím samým myšlením, které je způsobilo. (Albert Einstein) 
  • Zkušenosti z cca 45 projektů optimalizace směřování a podpory dosažení zdravé kondice firmy a zahájení její cesty k dlouhodobé konkurenceschopnosti.

 

Za ty roky, co se v byznysu pohybuji (Václav Novák), jsem ze svých podnikatelských a investorských zkušeností vydestiloval několik bodů, jak se připravit na nejhorší období:

  1. Nebuďte příliš optimističtí. V těžkých dobách věci dopadají ještě hůř, než si lidé myslí. Buďte připraveni na horší scénář, než s jakým jste počítali. Pokud jste v tržbách počítali s poklesem o 15 procent, připravte se na 30 a přizpůsobte tomu nákladovou strukturu. Pokud se nic nestane, možná přijdete o nějaké dodatečné zisky, ale důležité je, že se nepotopíte do velké ztráty.
  2. Minimalizujte dluhy. Samozřejmě ještě v době, kdy to jde. Protože ve chvíli, kdy vás doženou, je už pozdě.
  3. Držte cash. Mějte připravenou zásobu hotovosti a nenechte si na ni sáhnout. Musíte se zajistit, aby vám ji banka nevzala. Jistě, jsou to její peníze, jenže ona sama půjčuje, aby vydělala, takže by vám neměla v určitou chvíli podtrhnout koberec pod nohama. Koneckonců banky se rády prezentují, že s vámi budují byznys společně. Tak s vámi musí projít i rizikem.
  4. Zjednodušujte. Aby byla firma rychlá, nesmí být moc složitá. Dokud je čas, zjednodušujte – organizační strukturu, produktové i zákaznické portfolio… Když totiž dojde na těžké časy, budeme muset řešit složité věci, které však negenerují moc peněz.
  5. Buďte konzervativní. To platí pro firmy, ale ještě mnohem víc pro osobní finance. Zapomeňte na výnos a nebojte se toho – v těžkých časech je nejdůležitější zachování hodnoty. Až přijde lepší doba, vynahradí vám období, kdy věci nerostly.